Anasayfa / Haberler / Bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır 2018

Bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır 2018

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...Bedelli askerlik son dakika haberleri, 2018 Bedelli askerlik yaş sınırı, ücreti ve başvuru şartları vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Bedelli Askerlik 2018 fiyatları yaşı ve ücreti, Bedelli Askerlik başvuru şartları neler? Bedelli Askerlik geldi mi? Bedelli Askerlik yaşı ve ücreti kesinleşti mi? Bedelli Askerlikle ilgili yanıtları en çok aranan sorular… Peki, Bedelli Askerlik ile ilgili son haberler ve bilgiler nedir? Tüm bu soruların yanıtları haberimizin devamında…

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bedelli beklentisi ortadan kalkacak
“Bedelli askerlik çıktı. Kalıcı askerlik düzenlemesi iyi mi olacak, formül ne olacak?” sorusu üzerine Erdoğan “dostlarım o mevzuyu çalışıyor. Bizler hedefi veriyoruz, arkadaşlarımız bakıyor. Önümüze getirecekler. Ondan sonra nihai sonucumızı inşallah vermiş olacağız” dedi. Erdoğan, ‘ustalaşmış askerliğe geçiş net bir şekilde ortaya konmuş olacak’ diyebilir miyiz? Sorusuna ise şu cevabı verdi: “profesyonel askerliğin getirisini götürüsünü iyi düşünmek lazım. Profesyonel askerlik yüzde 100 olmalı mı, olmamalı mı? Bu noktada da ayrı bir münakaşa söz mevzusu. Çünkü o asker ruhu amatör olarak ayrıdır, ustalaşmış olarak daha başkadır. Şimdi 1,5 milyona yakın birikim konuşuluyor. Bunu bir eritelim. Bunu eğittikten sonra her mevsim bedelli askerlik gelir mi, gelmez mi bu beklentileri ortadan kaldıracak bir sürecin içine girelim istiyoruz.”

Bankalardan ‘bedelli kredisi’ duyurusu

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’na sunulan ‘Bedelli askerlik’ düzenlemesinin yasalaşmasıyla beraber bankalar sundukları kredi imkanlarında uygun yenilikler yapıyor. Bu çerçevede bazı bankalar bedelli askerlik için mevcut verilen kredilerde yapılan yeni düzenlemeleri açıkladı.

3 ay ertelemeli bedelli askerlik kredisi

ING Bank 3 ay ertelemeli bedelli askerlik kredisini yüzde 1.74’ten başlayan faiz oranlarıyla 48 aya varan vade alternatifleriyle sunacağını açıkladı.

Türk ekonomi Bankası (TEB) ise yine 3 ay ertelemeli 48 aya varan vadelerde aylık yüzde 1,70’ten süregelen faiz oranlarıyla bedelli askerlik kredisinin verileceğini duyurdu.

Bedelli askerliği tercih etmek isteyenlere finansman sağlanması mevzuyla ilgili Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Hüseyin Aydın daha önce yaptığı açıklamada “Bankalarımız kredilendirme koşullarına ilişkin lüzumlu açıklamaları kamuoyuna kendileri yapacaklardır” ifadelerini kullanmıştı.

BEDELLİ ASKERLİK FLAŞ SON DAKİKA GELİŞMELERİ
Bedelli askerlik teklifi Meclis’te kabul edildi!
Bedelli askerlik teklifi Meclis’te kabul edildi!Askerlik Kanunu ve Bazı Kanun ile Kanun Hükmünde Kararnamelerde değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin ilk 9 maddesi TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

TBMM Genel Kurulu’nda Askerlik Kanunu ve Bazı Kanun ile Kanun Hükmünde Kararnamelerde değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşmeleri devam ediyor. İlk bölümü tamamlanan görüşmelerde teklifin ilk 9 maddesi kabul edildi. Buna nazaran yurt haricinde yaşayan yurttaşlar 2 bin euro karşılığında ve ulusal müdafa Bakanlığınca verilecek eğitimi almaları halinde muvazzaf askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacaklar. Askerlik hizmetine başlamamış 01.01.1994 doğumlu ve bu tarihten önce doğanlar, 15 bin TL ödemeleri halinde 21 gün temel askerlik eğitimini yerine getirmeleri şartıyla askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacaklar. Tabipler ve diş hekimleri emeklilerine her ay aylıklarıyla birlikte ilave ödeme yapılacak. Milli müdafa Bakanlığı, pilot ihtiyacını dört senelik üniversite mezunlarından karşılayabilecek. Toplam 21 maddenin görüşüleceği Genel Kurulda kalan maddelere geçildi.

Bedelli askerlikte yaş değişti!
Bedelli askerlikte değişim önergesi bugün Meclis`e sunuldu. Önergeye bakılırsa; 1 Ocak 1994 doğumlular da bedelliden yararlanacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: ”Bedellide 21 günün düşmesi söz mevzusu değil”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bedelli askerlik bu hafta çıkacak
Bugün (24 Temmuz 2018) AK Parti Grup Toplantısında mevzuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bedelli askerlik tasarısının bu hafta çıkacağını duyuru etti.

Milli müdafa Bakanı Akar’dan bedelli askerlik açıklaması
milli müdafa Bakanı Hulusi Akar, AK Parti Grup toplantısı öncesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulunmuş oldu. Gündemin en önemli konularından önde gelen bedelli askerlik mevzusuna ilişkin soruları yanıtlayan Akar, “Temel eğitim ihtiyaçlar, sorunlar çerçevesinde devamlı çalışmalar yürütüldü. Komisyon karar verecek” ifadelerini kullandı.

Akar ellerindeki detayları, geçmişte meydana getirilen tecrübeleri ilgili komisyonlara aktardıklarını söyleyerek, “Oradaki arkadaşlarımız çalışmaları yaptılar. Yeni sitemde hepimiz icracıyız, karar Meclis’te” şeklinde konuştu.
Bir milyon fert için lüzumlu önlem alacalarını kaydeden Akar, “80, 90’lardan itibaren en yüksek yüzde 30, en düşük yüzde 10 olmuş. 150 bin ile 400 bin içinde bir sayı” dedi.

Bedelli askerlik 21 güne indirildi!
AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Muş, “Tüm görüşten grupların, tüm paydaşların bu anlamda bu konunun ilgili tarafların hepsinın görüşü dikkate alınarak bu teklif hazırlanmıştır ve bugün komisyona 21 gün olarak yeniden yeni bir teklif sunmuş olacağız. Takdir TBMM’nin kıymetli milletvekillerinindir” dedi.

AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Muş basın mensuplarına önemli açıklamalarda bulunmuş oldu. Gündemin ana maddelerinden kabul edilen bedelli askerlik konusuna ilişkin son gelişimleri aktaran Muş, teklifin 28 günden 21 güne revize edildiğini belirterek, “biliyorsunuz üç kriter söz mevzusu, bunlardan birisi 25 yaş, diğeri 28 günlük temel eğitim ve 15 bin TL’lik bedelin yatırılması. Kamuoyundaki tartışmalar, siyaset kurumundaki tartışmalar ve TSK’nın gelecek ve bugünle alakalı planlaması çerçevesinde 28 gmeşhurk temel askerlikle ilgili teklifimiz bugün görüşülmekte ve bizler teklifin 21 gün olarak revize edilmesi konusunda komisyona bir öneride bulunacağız. Dolayısıyla 28 günlük temel askerlik eğitimi yerine 21 gmeşhurk temel askerlik görevinin ifa edilmesi ile birlikte tüm vatandaşlarımız bu hizmetten faydalanmış olacak, temel askerlik görevini yerine getirmiş sayılacaklardır. Mevzuyla alakalı kamuoyunun bilgisine sunmak isterim” dedi.

Teklifin tüm kesimlerin görüşleri ve talepleri dikkate alınarak hazırlandığını kaydeden Muş, “yalnız bir grubun veya belli bir grubun görüşleri dikkate alınarak hazırlanan bir teklif değildir. Tüm görüşten grupların, tüm paydaşların bu anlamda bu mevzunun ilgili tarafların tamamının görüşü dikkate alınarak bu teklif hazırlanmıştır ve bugün komisyona 21 gün olarak yeniden yeni bir teklif sunmuş olacağız. Teklifle ilgili çalışmaların son halini TBMM verir. Takdir TBMM’nin değerli milletvekillerinindir” diye belirtti.
Muş bedelde herhangi bir değişiklik olmayacağını, yaşın ise 25 olarak sabit kalmış olduğunı da sözlerine ekledi.

Bahçeli’den gelen teklife yanıt

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 28 gün yapılmasının bir anlamı olmadığı ve deyim yerindeyse Yaylalar Yaylalar türküsünün bile ezberlenemeyeceğine yönelik açıklamaları sorulan Muş, “Cumhur İttifakı’nı bu zamanda de sürdüreceğimizi her iki taraf olarak deklare ettik. Heralde her partinin Türkiye’nin meselelerinde farklı görüşleri olabilir fakat şu an itibariyle bizler tüm tarafları dinleyerek bu teklifi revize ettik” karşılığını verdi. Muş, milli müdafa Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) görüşlerinin de önemli bulunduğunu dile getirdi.

Askerlikten kaçanlara yönelik uygulama

Askerlikten kaçanlarla ilgili iyi mi bir yol izleneceği konusunda da data veren Muş, bu mevzuda yetkinin milli müdafa Bakanlığında olduğunu ifade ederek, “Bakanlık askerlik meselesini ilgilendiren tüm yurttaşlarımızın taleplerini dikkate alarak mutlaka hareket edecektir fakat söylediğim şeklinde bununla alakalı teknik boyutu usul ve esaslarını ulusal savunma Bakanlığına bırakıyoruz” dedi.
Komisyona Yap-İşlet-Devret (YİD) konusunda da bir öneride bulunulduğunu bildiren Muş, Kanal İstanbul Projesi’nin lojistik merkezleri ve manevra alanlarının YİD olarak yapılması konusunda Ulaştırma Bakanlığına bir yetki verilmesiyle ilgili bir teklif söz mevzusu bulunduğunu kaydetti.

Bedelli askerlik teklifi 23 Temmuz Pazartesi günü saat 13.00’te komisyonda görüşülecek.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş ise az önce yaptığı son dakika açıklamasında, “Bedelli askerlik düzenlemesi TBMM Başkanlığına sunuldu” diye konuştu.. Bedelli askerlik ile ilgili son dakika gelişimleri haberimizden aktarmaya devam edeceğiz. AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş: “28 gün temel askerlik eğitimi alacaklar ücretsiz izinli sayılacak”

İşte Mehmet Muş’un açıklamalarından satırbaşları şu şekilde;

Teklif toplamda 18 maddeden oluşuyor.
-Teklifte 28 gün askerlik yapılması koşulu var.
-torba yasa ile TBMM Başkanlığı’na sunuldu.
-31 Aralık 1993 öncesi doğanlamış olur yararlanacak.
-Engelli yurttaşlar da yararlanabilecek.
-28 günlük temel askerlik eğitiminden ne olursa olsun dönüş yok.
-Temel askerlik eğitimi alacaklar ücretsiz izinli sayılacak.
-zorunlu eğitimin nerede yapılacağını müdafa Bakanlığı belirleyecek.
-Yurtdışında bulunan yurttaşlarımız için 2 bin euroluk bir bedel söz mevzusu.
-En kısa sürede kanunlaşacak.
-Gelir hazine Bakanlığı’na aktarılacak.

İşte Bedelli Askerlikte son dakika gelişimleri..

BEDELLİ ASKERLİK İÇİN İŞTEN AYRILANLAR TAZMİNAT ALABİLECEK Mİ?
Sosyal Güvenlik Uzmanı Erhan Nacar, işinden memnun olmayan, tazminat alamama korkusu yaşayanlar için müjde verdi. 28 gün bedelli askerlik yapmak için başvuru meydana getiren kişilerin 15 yıl 3 bin 600 gün şartının yerine getirilmemesi halinde suç duyurusu almadan kıdem tazminatı alma hakkı kazandığını belirtti. 28 gün bedelli askerlik yapılması taktirde ilgili iş yerine sunulan belgelerle kıdem tazminatı alabilecek. Kamuda ve özel sektörde çalışanlar bu 28 günü ücretsiz izinli sayılacak.

2 AY İÇİNDE GERİ DÖNME HAKKI

yapılan düzenlemeyle ilgili en önemli hususlardan birisi de tazminatını alıp askere giden kişilerin, döndüklerinde 2 ay içerisinde çalıştıkları kurumda tekrar işe başlayabilecek olmaları. İşverenler çalışanlamış olurın tazminatlarını vermiş olsalar dahi meydana getirilen başvuru daha sonra kişileri yeniden işe almak zorunda duracak. İşten çıkan ve 28 gün bedelli askerlik yapıp yine çalıştığı kuruma dönmek isteyen kişiler, olumsuz cevap alsa bile yapılan şikayetler sonucu kuruma yine dönüş sağlayabilecek.

Olumsuz CEVABA PARA CEZASI

İlgili mercilere yönlendirilen şikayetler sonucu kuruma yönlendirilen müfettişler vasıtasıyla kişilerin yine çalıştırılmasının zorunlu tutulacağını belirten Erhan Nacar, “İş yerine dönme isteği noter üzerinden gönderilen ihtar ile belirtilen işe dönme isteği beyanı ile kuruma bildirilmektedir. Verilen ihtara gelen pozitif cevap sonucu birey çalışmaya devam edebilir ve kıdem tazminatı yine başlatılabilir. İş verenler işe geri dönme talebini geri çevirdikleri taktirde ilgili müfettişlerin kontrolünde tutulan raporlar ile iş yerine idari para cezası kesilebilir veya belirtilen süre içerisinde o bireyin tekrar sigortalı olarak işe dönüşü etken hale getirilebilir” dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan dün yaptığı açıklamada, “Bedelli askerlik teklifi bugün Meclise geliyor” dedi. Turan, teklifin 25 yaş ve 15 bin TL öngörüsüyle hazırlandığını belirtti. Bedelli askerliğe başvuranlar, 25 gün askerlik meydana getirecek.” dedi.

ÜCRETSİZ İZİNLİ SAYILACAKLAR

Bedelli askerlik düzenlemesinin TBMM Başkanlığına sunulduğunu söyleyen AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, “28 gün temel askerlik eğitimi alacaklar ücretsiz izinli sayılacak” dedi.

BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ VE KREDİ FAİZİ ORANLARI NE KADAR OLACAK?
Bedelli askerlik ücreti 15 bin lira olarak belirlendi. Bedelli askerlik kredisi faizi ne kadar olacak, Bedelli 15 bin lira kredisi geri ödemesi ne kadar? Yaş 25, bedel 15 bin TL olarak açıklandıktan sonrasında vatandaşların maksimum merak ettiği konulardan biri kredi faiz oranları oldu. 12 ay vadeyle kredi çekenler 17 bin lira, 48 ay vadeyle kredi çekenler ise 23 bin 472 lira olarak geri ödeyecek.

Bedelli askerlik başvuru şartları, bedelli askerlik son dakika, bedelli askerlik yaş, bedelli askerlik 2018 fiyatları, bedelli askerlik şartları, bedelli askerlik geldi mi

Bedelli askerlik 2018 başvuru şartları nedir? Bedelli askerlik ücreti, yaş sınırı, son dakika haberleri!

Bedelli askerlikle ilgili açıklamalar haberimizde olmaya devam edecek. Hükümetin bu mevzuda çalışmalarını sürdüğü iki seçenekten hangisi kabul edilirse tarih mevzusu da o yönde belirlenecek. Bir defaya mahsus çıkarılması halinde bedelli askerliğin Temmuz ayı içerisinde çözümlenmesi beklenirken profesyonel askerliğe geçişin kabul görmesi halinde ise bu tarihin ekim ayına sarkması bekleniyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) bedelli askerlik gündemine bağlı olarak tatili erteleyebilir ancak diğer taraftan, Temmuz ayının ikinci haftası geride kalırken bedelli askerlikte düzenlemenin Temmuz ayına yetişip yetişmeyeceği merak ediliyor. AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş ise bedelli askerlik konusunun kamuoyundaki aciliyetine göre tatilin ertelenebileceğini kaydetti.

Bedelli askerlik başvuru şartları, bedelli askerlik son dakika, bedelli askerlik yaş, bedelli askerlik 2018 fiyatları, bedelli askerlik şartları, bedelli askerlik geldi mi

Bedelli askerlik yaş sınırı ve ücreti ile ilgili son dakika açıklamaları yurttaşlar tarafından cevapı maksimum aranan sorulardan. Şimdi bu konuda yanıtı büyük merakla beklenen soru; Bedelli askerlik ne süre çıkacak?

SON DAKİKA BEDELLİ ASKERLİK AÇIKLAMASI
AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, bedelli askerlik konusunda açıklama yaptı. Gündemimizde sadece OHAL var. Bedelli askerliğe şöyle bakmakta yarar var. AK Parti şimdiye kadar vaadedip de yapmadığı aslabir düzenleme olmadı. Ekim benzer biçimde gündeme gelecek, aslabir düzenleme yok şu anda. Meclis açıldığında ilk düzenleme bu olacak.” şeklinde cevap verdi.

BEDELLİ ASKERLİK YAŞ SINIRI VE ÜCRETİ BELLİ OLDU MU?
Milyonlarca bireyin beklediği bedelli askerlikle ilgili son kulis detayları netleşmeye başlarken, A Haber Muhabiri Erdinç Özyılmaz’ın son dakika bedelli askerlikle ilgili aktardığı bilgilere gore; bedelli askerlik çalışmalarında yaş ve sayı kriterlerinin belirlenmesine çok azca bir süre kaldı. Özyılmaz bedelli ile ilgili son dakika kulis bilgilerini aktarırken şu ifadeleri kullandı: “Askerlik çağına gelmiş milyonlarca bireyin gözü kulağı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde. Yaş ve ücret ile ilgili ilgili çalışma devam ediyor. Edindiğimiz bilgiye gore 26 yaş ve 20 bin lira kriteri belirlendi. Gene de çalışmaların devam ettiğini söylemekte fayda var. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ekim ayını işaret etmişti sadece ‘Bir kararname ile kökten çözülebilir’ mesajını vermişti. Bedelli ile ilgili kriter önemli. Yaklaşık 6 milyon fert askerlik sorunuyla boğuşuyor. Bu rakam her yıl hızla büyüyor. Eğer 25 yaş kriteri belirlenirse, 6 milyon kişiden yüzde 93’ü bedelli askerlikten faydalanabilecek. 15 bin lira belirlenirse, 6 milyarlık bir gelir elde edilecek. Çalışmalar titiz şekilde devam ediyor. Öne çıkan kriter 26 yaş, 20 bin lira.”

Bedelli askerlik 2018 müracaat şartları nedir? Bedelli askerlik ücreti, yaş sınırı, son dakika haberleri!

BAŞKAN ERDOĞAN’DAN BEDELLİ ASKERLİK İLE İLGİLİ AÇIKLAMA
Brüksel’deki NATO Zirvesi sonrasında uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Erdoğan, bedelli askerlik konusuna ilişkin de açıklamalarda bulunmuş oldu. Başkan Erdoğan’ın bedelli konusundaki açıklamaları şöyle oldu: ”mevzuyla ilgili olarak ulusal savunma Bakanımız çalışmalarını yapacaklar hazırlıklarını yapacaklar. ‘Bunu inşallah seçimden sonra ele alacağız’ demiştim. Nasılı, nedeni, her şeyiyle, MSB meydana getirecek çalışmayı. Ne kadar kişiyi kapsayacak, hangi yaş grupları içinde olacak, ücret ne kadar olacak, tüm bu mevzular belirlenecek. Zannediyorum en kötü ihtimalle yeni yasama döneminde açıklamış oluruz. O zamana kadar da hazırlıklarımızı bitirmiş oluruz. Belki Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile çıkarmayı da deneyebiliriz. O süre daha erkene çekmiş oluruz.”

TURAN’DAN BEDELLİ ASKERLİK AÇIKLAMASI
AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’dan bedelli askerlik mevzusunda izahat yaptı. Bedelli askerliğin savundukları bir yaklaşım olduğunu ifade eden Turan, ‘Bedelli askerlik bizim savunduğumuz, istediğimiz bir yaklaşım. Hatta bedelli askerliği bizler eski yıllardaki şeklinde ‘bedelli’ ifadesiyle doğru bulmuyoruz. Diyoruz ki gençlerin sorunları var. Bu tarz şeylerin çözümü için adım atmamız lazım’ şeklinde konuşarak bedelli askerlikle ilgili son dakika haberleri bekleyenlere ilk müjdeyi verdi. Bülent Turan’ın açıklamaları şöyle: ‘Bedelli askerlik bizim savunduğumuz, istediğimiz bir yaklaşım. Hatta bedelli askerliği hepimiz eski yıllardaki şeklinde ‘bedelli’ ifadesiyle doğru bulmuyoruz. Diyoruz ki gençlerin sorunları var. Bu tarz şeylerin çözümü için adım atmamız lazım. 5 milyondan fazla askerlik bekleyen gençten bahsediliyor, bu çok büyük bir sayı. Oysa Genelkurmay’ımızın talep etmiş olduğu 300 binlerde. Yıllık 300 bin olan talebin karşısında 5 milyon insan var. Bu çok büyük bir sorun. Bu problemin çözümü için de adım atmak istiyoruz. Ama bunun bu şekilde anlık olarak ‘yarın yapıyoruz’ diye değil. Daha kalıcı olabilir, daha makul fiyatlarla, daha makul çalışmalarla değerlendirilebilir.’

bedelli askerlik başvuru şartları, bedelli askerlik son dakika, bedelli askerlik yaş, bedelli askerlik 2018 fiyatları, bedelli askerlik şartları, bedelli askerlik geldi mi

BEDELLİ ASKERLİK KREDİSİ NEDİR?
Bedelli askerlik için başvuranların, bedeli peşin olarak ödemeleri gerekiyor. Şimdiden bankaların mevzuyla ilgili bedelli askerlik kredileri üzerinde çalışmaya başladığı biliniyor.

BEDELLİ ASKERLİK konusunda SON vaziyet NE?
Mevzuyla ilgili öngörülerden biri; Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) bedelli askerlik gündemine bağlı olarak tatili erteleyebilir. Temmuz ayının ortasına geldiğimiz bugünlerde düzenlemenin Temmuz ayına yetişip yetişmeyeceği büyük merakla bekleniyor. 15 Temmuz’dan sonra Meclis, 1 Ekim’e kadar tatile girecek ancak AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, bedelli askerlik konusunun kamuoyundaki aciliyetine nazaran tatilin ertelenebileceğini belirtti. Geçmiş dönemlerde de tatilin ertelendiği hatırlatılan Grup Başkanvekili Muş, “Meclis, otomatik hareket eden bir yapıda değil. Yani şu tarihte açılacak kapılacak diye bir vaziyet söz konusu değil. Bizler bunu grup önerileriyle çalışma takvimini değiştirebiliyoruz ki geçmişte de bu şekilde oldu. Topluluğun önceliklendirdiği ihtiyaç duyduğu alanlardaki aciliyet ve zarurete gore Meclis’in çalışma tarihleri değişebilir.” Diyerek Meclis başkanlığı ve başkanlık divanı ortaya çıktıktan sonrasında tablonun netleşeceğini söylemiş oldu.

BOZDAĞ’DAN BEDELLİ ASKERLİK NE vakit ÇIKACAK SORUSUNA SON DAKİKA YANITI
Başbakan desteksı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, bedelli askerlikle ilgili olarak ‘mevzu ekimden sonraki süreçte ele alınır.’ ifadelerini kullandı.

Bedelli askerlik 2018 başvuru şartları nedir? Bedelli askerlik ücreti, yaş sınırı, son dakika haberleri!

BEDELLİ ASKERLİK son olarak NE zaman ÇIKMIŞTI?
İlk olarak 1987 yılında çıkartılan bedelli askerlik olanakından bu güne kadar yaklaşık 400 bin fert faydalandı. Askerlik çağına gelen sadece çeşitli sebepler dolayısıyla bu görevi ifa etmede sorun yaşayan vatandaşlar için çıkartılan bedelli askerlikten, ilk olarak 1987 yılında çıkartıldı. Bedelli askerlik olanakından ilk yıl 18 bin 433 birey faydalandı. 1992 senesinde yine gündeme gelen bedelli askerlik başvurularından 35 bin 111 kişi faydalanırken, 1999 senesinde 72 bin 290, 2011 yılında 69 bin 073, son olarak 2014 yılında çıkartılan bedelli askerlik uygulamasında ise 203 bin 824 kişi bedelli askerlik uygulamasına dahil oldu. 2011 senesinde meydana gelen başvurulardan, 30 yaşından gün alan ve 30 bin TL tutar ödeyenler ile 2014 yılında başvuruya oluşturulan uygulamada ise 1987 ve önceki tarihlerde doğmuş ve 18 bin TL ödeme şansı elde edenler faydalanabildi.

BEDELLİ ASKERLİK NASIL YAPILIR?
Bedelli Askerlikle ilgili her izahat yurttaşlar büyük ilgiyle takip edilirken, Bedelli askerlik müracaat şartları nedir, bedelli askerlik iyi mi yapılır soruları sürekli araştırılıyor. Bu mevzuda 2 önemli başvuru şartı var. Bu müracaat şartları;

1- Dönemlik çıkartılan bedelli askerlik yasaları
2- DAHTE (Anlamı dövizle askerlik hizmetine tabi olan erler) 3 sene yurt haricinde çalışma şartı

İlk şart doğrusu; dönemlik çıkartılan bedelli askerlik yasaları şu şekilde açıklanabilir: İkameti Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde bulunan 18 yaşını doldurmuş erkekler için geçici olarak çıkartılan yasalarla bedelli askerlik yapılabilir. Bu yasalar dönemsel olarak olarak çıkartılır. Bu yasaların çıktığı dönemde yasaların belirlediği şartları sağlayanlar bedelli askerlikten yararlanabilirler.

2. şart şu demek oluyor ki; DAHTE (dövizle askerlik hizmetine doğal olarak olan erler) şartı ise; DAHTE’nin açılımı ‘Dövizle Askerlik Hizmetine doğal olarak Olan Erler’dir. Bunun anlamı ise 18 yaşını doldurmuş her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının bedelli askerlikten yararlanabilmesi için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasına rağmen 3 yıl süresince yurt haricinde çalışıyor olması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan her vatandaş 21 gün süreyle askerlik yapar ve askerlik hizmetini tamamlamış olur.

BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ NE KADAR OLACAK?
Ülkemizde en son 2014 yılında hayata geçirilen Bedelli Askerlik ilk olarak 35.000 TL ödeme miktarı ile gündeme gelmişti. Daha sonrasında meydana getirilen çalışma ve görüşmeler ile 18.000 TL’ye düşürüldü.

Bedelli askerlik başvuru şartları, bedelli askerlik son dakika, bedelli askerlik yaş, bedelli askerlik 2018 fiyatları, bedelli askerlik şartları, bedelli askerlik geldi mi

BEDELLİ ASKERLİK YÖNTEMLERİ
Peki kimler bedelli askerlik yapabilir? Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ikamet eden, 18 yaşını doldurmuş erkekler için dönemlik çıkartılan yasalarla sağlanan bedelli askerlik hizmetidir. İlgili yasanın yürürlüğe girdiği zamanda aranan şartları sağlayanlar bu geçici bedelli askerlik hizmetinden yararlanabilir.

Bedelli askerlik 2018 müracaat şartları nedir? Bedelli askerlik ücreti, yaş sınırı, son dakika haberleri!

BEDELLİ ASKERLİK NEDİR?
20 yaşını doldurmuş ve zorunlu askerlik yükümlülüğü taşıyan sağlıklı her bir ferdin mevcut askerlik süresini kısaltmak için nakit bedel ödemesine ‘Bedellik Askerlik’ adı verilir. İşin temel mantığı ise şöyledir; şartları sağlayıp gereken ücreti ödediğiniz durumda bedelli olarak askerliğinizi yapabilir, kısacası askerden “muaf” olabilirsiniz. Peki, bedelli askerlik koşulları nedir, kimler bedelli yapabilir?

KİMLER BEDELLİ ASKERLİK YAPABİLİR?
Bedelli askerlik yapmanın iki farklı yolu vardır. Bunlar; 18 yaşını doldurmuş, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasına karşın minimum 3 yıl yurtdışında çalışmış erkekler 21 gün süreyle bedelli askerlik yaparak vatan borcunu “hizmeti” tamamlayabilirler. Buna şu demek oluyor ki ‘dahte’ denir ve anlamı; ‘dövizle askerlik hizmetine doğal olarak olan erler’ şeklindedir. 2011 senesinde yürürlüğe alınan 1111 sayılı askerlik kanununun geçici 46. Maddesine gore ise 29 yaşını bitirmiş (30 yaşından gün almış) olan ve ilgili ücreti ödeyen (30 bin TL) her birey askerlik vazifesini yapmış sayılır. Yasanın ilgili madde düzenlemesiyle birlikte 21 günlük temel askerlik eğitiminden de muaf olmuş olurlar.

BEDELLİ ASKERLİK İÇİN ÖDENMESİ ihtiyaç duyulan MİKTAR NEDİR?
İlgili kuruma ödemeniz gereken miktar 30,000 liradır ve istenildiği taktirde bu miktarın yarısı yani 15,000 TL peşin, öteki yarısı ilk ödemeyi takip eden 6 aylık süre içerisinde yapılabilir.

BEDELLİ ASKERLİK BAŞVURUSU NEREYE YAPILMALIDIR?
Başvurular şahsen askerlik şubelerine yapılırken, ülke dışında olanların ise konsolosluklara şahsen başvuruda bulunması gerekiyor. Başvuru yapan kişiye ödemesi gereken meblağ ve ödemenin yapılacağı banka bilgilerini barındıran bir belge verilir. Bedelli askerlik yapmak isteyen kişi bu belge ile beraber bankaya gidip ödemeyi gerçekleştirir. Ödemenin yapıldığına dair bir asıl olmak üzere toplam üç nüsha dekontu, bedelli askerlik başvurusunu yaptığı yere götürür.

Kişi şuanda okuyor.

Hakkında admin

Benzer konular

Günlük Ücretsiz Banko Maç Tahminleri – 20 Eylül 2018

20 Eylül 2018 tarihinde oynanan iddaa banko maç tahminleri, günlük banko maç tahminleri Banko maç …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir